Atina kızardı

Afrika’daki Sahra Çölü’nden gelen bir toz bulutu, 23 Nisan 2024’te Yunanistan’ın Atina kentindeki Akropolis’i kapladı.

Toz bulutlarının gök yüzünü kapadığı başkent Atina’dan gelen fotoğraflar doğal bir görüntüden çok filtre kullanılmış bir fotoğrafı andırıyor.

Atina halkı şehirlerinin Mars benzeri kızıl bir görünüme kavuşmasını fırsat bilerek yüksek bölgelere akın etti. Pek çok Yunan, oldukça nadir rastlanan bu doğa olayını ölümsüzleştirmek için birbirleriyle yarıştı.

Toz bulutları ziraat için oldukça önemli bir verim kaynağı görülürken özellikle yaşlı ve alerjisi olanlar için hayatı zehir ediyor.

Uzmanların gerekmedikçe evlerden çıkılmamasına yönelik ikazları Yunanlılar tarafından pek de ciddiye alınmışa benzemiyor.

Ülkemiz de son 1 haftadan beri toz bulutu tehdidiyle karşı karşıya olsa da Atina’da ortaya çıkan yoğun toz kütlesi gibi bir oluşum beklenmiyor.

Bu fotoğrafları çeken muhabirlerden Dmitrios Angleopoli, “Sabah evden çıktım. Her taraf kızarmış durumdaydı. Ben de hemen fotoğraf makineme davrandım. Gazeteye gelip genel yayın yönetmenime fotoğrafları gösterdiğimde bunların doğal görüntü olduğu konusunda uluslararası basını nasıl ikna edebileceğimizi kara kara düşündük” diyor.

Genç Yunanlar, aslı itibariyle sağlığa negatif etkisi olan toz bulutlarının yarattığı manzarayı romantizmle süsledi.

Atina kentindenin meşhur tepesinden birbirine sarılarak kızıllara bürünmüş şehri izleyen çiftlerin romantik anları kameralara işte böyle yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir